História DHZ Krmeš - Vlachy

Tento dokument je poskladaný z čriepkov dokumentov a faktov zverejnených v publikácii Vlachy čriepky z dejín obcí Vlachy, Vlašky, Krmeš a Vrbie © 2010, Vlachy dejiny obcí Vlachy, Vlašky, Krmeš a Vrbie © 2012, Pamätnica požiarnej ochrany okresu Liptovský Mikuláš 1925 - 2005 © 2005, vyrozprávania našich starších členov DHZ Krmeš – Vlachy a mnohých hodín hľadania ďalších informácií v archívoch a kronikách.

História hasičstva na Liptove

V období feudalizmu boli dediny a mestá, a to nielen na Liptove, vystavané hlavne z dreva a to nie iba obytné, ale aj uskladňovacie budovy. Strechy boli prevažne pokryté slamou a dreveným šindľom. Preto keď vypukol požiar – najmä v obciach s ulicovým alebo hromadným typom zástavby, rýchle sa šíril z budovy na budovu a pohltil celé skupiny domov, ba i celé obce.

Súčastnosť a život DHZ Krmeš Vlachy v 21. storočí

Od roku 2001 môžeme hovoriť, že sa začína novodobá história nášho DHZ Krmeš – Vlachy. Skončilo sa 20. storočie a začalo nové. Do vedenia DHZ sa dostali nový mladý ľudia, ktorý priniesli do činnosti DHZ nové myšlienky. Od roku 2001 bol za predsedu DHZ zvolený Jaroslav MORAVČÍK.

Veľmi sa ospravedľňujeme, ale na teto časti sa stále pracuje, pretože zisťujeme nové a nové skutočnosti o našej historii a dopĺňame nové veci zo súčastnosti.

Hľadanie informácií o našej histórii je zdĺhave a preto prosíme všetkých čitateľov tejto stránky, ak by mali nejaké dobové informácie (fotografie, dokumety, diplmi a podobne) o našom DHZ. Hľadáme čitateľov, ktorý by boli ochotný poskytnúť uvedené dokumety k nahliadnutiu poprípade možnému skopírovani.

Ďakujem veliteľ DHZ Ing. Jindřich Chvojka,

telefón: 0907 854 271.